top of page

PÉČE

Obecně vždy nutné zajistit nejmenším koťátkům 3 věci, a to je teplo, krmení a vyprazdňování. To, jak konkrétně péče o ně vypadá se liší podle stáří kotěte.

 

PRVNÍ TÝDEN

Koťata, kterým je teprve pár dní poznáte podle toho, že mají ještě zalepené oči (pozor, nepleťme si zalepené

oči novorozeňat a oči zalepené hnisem) a jsou většinou tak malá, že se vlezou do dlaně.

Porodní váha koťat bývá mezi 80 a 100 gramy.

Ty úplně nejmladší koťátka poznáte podle toho, že ještě na břiše mají pupeční šňůru.

 

KRMENÍ

V prvním týdnu života je koťata potřeba krmit ideálně každé tři hodiny. Při každém krmení vypijí cca 5-10 ml.

Tento údaje berte jako informativní pro minimální dávku, každé kotě se liší a tím se liší i jeho potřeby. Koťátko, které mělo celý svůj dosavadní život omezený zdroj krmení bude mít alespoň ze začátku jiné krmné dávky než kotě, které mělo dostatek mléka. První hodiny a dny po nalezení musíte být opatrní a se zdravým rozumem postupovat i u krmení, abyste jim neublížili příliš velkou dávkou mléka. Nikdy kotě neomezujte v dávce. Je nutné hlídat pouze dávku minimální. Krmíme je výhradně sušeným mlékem pro koťata, které namícháme podle příbalového návodu (Beaphar, Royal Canin, Gimcat). V případě nouze lze krátkodobě použít kozí mléko nebo vodou ředěné tatra mléko, nicméně se snažíme co nejdříve opatřit kotěcí mléko. Na krmení je dobré opatřit krmící lahvičku, kterou koupíte spolu s mlékem v lepším zverimexu nebo u veterináře. Nouzově lze při krmení používat stříkačku, nicméně celé krmení to ztěžuje, jelikož se ke stříkačce koťata mohou jen obtížně přisát. Stříkačka ale naopak hodí u velice malých a nemocných, kde potřebujeme mít přesný přehled o tom, kolik mléka vypili. Při krmení opatrně stlačujeme lahvičku, ale dáváme velký pozor, aby koťátko stíhalo pít a nevdechlo mléko. Obecně čím jsou koťata menší, tím musíme být při krmení opatrnější.

Praktická rada je, krmit v několika kolech.

To znamená: Koťátko/a do sytosti poprvé nakrmte -> lahvičku si odložte mezi vyhřívací dečku a deku na ní, aby mléko nebylo studené -> pomozte mu se vyprázdnit a nabídněte mléko znova (skoro určitě si dá) -> opět odložte lahev do tepla a koťátko chviličku hlaďte a hrajte si s ním -> zkuste nabídnout lahev s mlékem do třetice.

Tímto způsobem zajistíte, že mimina budou opravdu řádně najedená a v klidu odpočívat do dalšího krmení.

 

Při krmení musí být v poloze na břiše tak, jako by tomu bylo u maminky, nikdy ne na zádech. U krmení koťátku přidržujeme hlavičku ( viz. obrázek č.2 – správná poloha při krmení).

Mléko se velmi rychle kazí, proto ho nikdy neohříváme a při každém krmení uděláme nové.

Je dobré si zapamatovat, pokud některé z koťat pije málo nebo nechce pít vůbec, a při příštím krmení si pohlídat, aby se kotě pořádně napilo, popřípadě ho lehce přinutit. Pokud koťátko nechce více než 2 krmení po sobě pít, je možné, že s ním je něco v nepořádku a je dobré jet k veterináři.

Koťata je nutné pravidelně vážit (ze začátku 1x za 1-2 dny)vždy ráno před podáním stravy a zapisovat si jejich váhu, abychom měli přehled, zda přibírají. Zdravé kotě by mělo při každém vážení alespoň pár gramů přibrat, rozhodně není v pořádku, pokud se váha snižuje.

 

TEPLO

Týdenní koťata by měla trávit naprostou většinu času v přepravce či v jiném tomu uzpůsobeném boxu přímo u zdroje tepla. Jako zdroj tepla mohou sloužit vyhřívací dečky, termofory, popřípadě láhev s teplou vodou. Vyhřívací dečky jsou nejsnazší a nejjednodušeji regulovatelný zdroj tepla. Klasické malé vyhřívací dečky mají zhruba rozměr přepravky, takže se tam krásně vlezou. Taková dečka by pod koťaty měla jet v podstatě nonstop. Jak u termoforu, tak u láhve s teplou vodou je nutné si pohlídat, ať voda nevystydne a často vodu vyměňovat za teplou. Koťata by totiž velmi rychle prochladla. Stejně jako je rizikové nechat koťata prochladnout, je rizikové nechat je přehřát. V tom případě se mohou rychle dehydratovat. Proto průběžně hlídáme, aby měli v pelíšku příjemnou teplotu. Snažíme se jim vlastně vytvořit takový DIY inkubátor 😊 Pokud se nám zdá kotě podchlazené nebo naopak přehřáté můžeme mu teplotu změřit. Digitální teploměr, jehož konec trošku namažeme, zavádíme velice opatrně do řitního otvoru. Teplota by se u koček měla pohybovat mezi 37° a 39°. Pokud se teplota nižší nebo vyšší podnikneme kroky potřebné k tomu, aby se stabilizovala.

V přepravce používejte v rámci hygieny savé podložky.

Malá koťátka se také potřebují „přitulit“, dejte tedy nějakou jemnou dečku do které se schová. My používáme pro ty úplně nejmenší koťátka pletené čepice, kam si zalezou a cítí se v bezpečí.

 

VYPRAZDŇOVÁNÍ

Za koťátka obstarává vyprazdňování jejich maminka tím, že je olizuje a tím jejich vyprazdňování stimuluje.

My tuto činnost musíme simulovat tak, že vezmeme kousek měkkého toaletního papíru nebo kousek navlhčeného hadříku a jemně kroužíme přes oblast genitálií a řitního otvoru. Zdravé koťátko by mělo téměř okamžitě začít čůrat, popřípadě kálet.

U koťat je potřeba sledovat stolici – jednak zda se pravidelně vyprazdňují, a také varovné znamení jako zácpu,

průjem či dokonce přítomnost krve.

Stolici můžeme ovlivnit tím, že budeme regulovat hustotu mléka – pokud se nám zdá moc říká,

uděláme mléko o trošku hustší a naopak.

Pokud se objeví průjem je potřeba zpozornět a zvážit návštěvu veterináře, malá koťátka se totiž velice rychle dehydratují,

a tak pro ně může být i obyčejný průjem fatální.

Objeví-li se ve stolici krev, je potřeba vyrazit na veterinu neprodleně.

 

 

DRUHÝ TÝDEN

Dvoutýdenní koťátka by měla vážit už okolo 150 - 200 gramů a průměrná dávka mléka na jedno krmení bude 10-15ml.

Okolo 12. – 14. dne života koťata otevírají oči a začínají pomalu mžourat, což znamená, že začnou být maličko aktivnější než dříve. Několik málo dní trvá, než se jim očička otevřou úplně dokořán. Barva očí je modrá a ještě mnoho týdnů tak zůstane.

Tím že koťátko začne vidět, má chuť prozkoumávat svět a více se pohybuje.

Tím se do jisté míry zbaví zácpy, pokud jí trpí a celkově se začne lépe vyprazdňovat.

Otevřená očička dokořán a aktivnější koťátko, bude první vaše oddychnutí, že jste překonali tuto pomyslnou hranici a zvládli to.

 

Interval krmení stále zachovejte na 3 hodinách. V noci si můžeme už oddechnout víc. Klidně si nastavte budíka za 5-6 hodin.

Muže se stát, že velmi krátce po krmení pláčou a jsou opět hladová. V tom případě udělejte o trošku hustší mléko. Zatímco koťátka rostou, přestává jím výživa obsažená v řidším mléku stačit. Stále zachovávejte krmení v několika opakováních po sobě. Zvláště důležité je to na noc, kdy si tak zajistíte klidný spánek pro sebe i pro koťátka.

Koťata stále potřebují trávit většinu času u přímého zdroje tepla, nicméně mohou krátké časové úseky trávit i mimo něj, takže se můžeme v klidu pomazlit. Nechte je i na chvilku prolézt třeba na sedačce, aby se ještě víc podpořila peristaltika.

 

Vyprazdňování stále stejným způsobem obstaráváte za koťátko. Bez Vás by nebylo schopno se plnohodnotně vyprázdnit a trpělo by. Důsledně dbejte na jejich hygienu v přepravce a kontrolujte zda nemají přiložené textilie pročůrané.

 

TŘETÍ A ČTVRTÝ TÝDEN

V tomto věku si můžeme dovolit posunout interval krmení na 4 hodiny, někdy koťátka zaspí i déle.

Nenechávejte to však na jejich uvážení, je stále nutné aby jste je na jídlo budili a drželi se plánu.

V noci se klidně zdřímněte na 6 hodin, výjimečně déle.

Zatím je stále potřeba být na pozoru a snažit se nic nepodcenit.

Jejich váha se bude pohybovat okolo 300ga průmerně vypijí na jedno krmení 15 – 25 ml. Dle jejich stavu a stáří.

Koťata jsou už poměrně aktivní, učí se lépe stát na nohou. Zároveň začnou vyžadovat mnohem více vaší pozornosti,

obzvláště když je koťátko jedináček. V přepravce zaznamenáte mnohem větší aktivitu.

 

Ve čtvrtém týdnu už si začínají společně hrají, využívají různé podněty.

Přestává jim stačit pouze přepravka a tak je přesouváme do většího uzavřeného prostoru.

Ideální pro tyto účely je klec pro morčata nebo králíky s boční otevírací stěnou.

Je nezbytné zachovat přísun tepla. Takže společně s koťátky přesuňte i vyhřívací dečku.

Vyrobte také jejich první záchůdek, jen myslete na to, že musí mí velmi nízké stěny, aby to takový 4 týdenní prcek zdolal.

Ideální jen asi tak 5-6 cm. Umístěte ho také do klece. Ještě dokonale nepochopí, co tím myslíte, ale začnou se s ním pudově seznamovat a trénovat.

Vybírejte jej alespoň 2x denně a udržujte v čistotu. Bude totiž nějakou dobu sloužit i jako perfektní místo na hry a spaní. 😊

I když budou mít v kleci záchůdek, neznamená to, že je přestanete ručně vyprazdňovat. Na toto musíte ještě chvilku myslet a zajistit. Vždy pravidelně po každém jídle!

V tomto věku se jim začnou klubat první zoubky a začnou jimi prozkoumávat okolí.

 

PÁTÝ A ŠESTÝ TÝDEN

Koťata si společně hrají a běhají, vypouštíme je do většího, ale bezpečného prostoru.

Kolem 5 týdne, si začnete všímat, že krmení lahvičkou už nejde tak lehce jako dřív. Koťátka se brání, začnou dudlík překousávat a přehazovat si jej v tlamičce ze strany na stranu a do koutků.

Je to první neomylná známka, že už nebude trvat dlouho a kotě začne zkoušet tuhou stravu.

O této chvíle trvá řádově ještě 10 – 14 dní, než na tuhou stravu opravdu přejdou a budou jíst samostatně.

Začněte tuhou stravu pomaličku nabízet k ochutnání. Uvařte kuřecí maso, nebo kupte kvalitní konzervu a nabídněte koťátku. Napoprvé nebudou vědět co s ní mají dělat, vložte jim proto maličký kousek přímo do tlamičky. 

Tuto stravu nabízejte každý den. Během několika dní poznáte, jak se jejich vztah k jídlu mění.

Může se stát, že některé koťátko potřebuje víc času.

Nic se neděje…zkuste tuhé jídlo zase za několik dní.

V šestém týdnu zkuste i mléko podávat s misce.

Celou tuto dobu, musíte sledovat a mít přehled kolik kotě fakticky zkonzumovalo a doplňovat příjem lahvičkou.

Na převedení na tuhou stravu příliš nespěchejte. Postupně měňte poměr mezi mlékem a tuhou stravou.

Odstavit koťátko od mléka si můžete dovolit až ve chvíli, kdy jste si 100% jistí že se samo dostatečně nají a i napije.

Za nás doporučujeme kotěcí konzervičky Carny (zoohit.cz) nebo vařené maso.

Prosím, vždy krmte kvalitní stravou určenou pro koťata! NIKDY ne marketovým krmením!!

 

Jejich váha bude mezi 350 – 400g a vypijí na jedno krmení průměrně 30 a víc ml.

 

V tomto věku jsou už koťata schopna sama se vyprazdňovat, a umí používat svůj zachůdek, který jste jim již dali před 14 dny. Pokud nejsou nějaké komplikace již není potřeba s vyprazdňováním pomáhat

.

Stálý vnější zdroj tepla prozatím zachovejte. Koťátka jsou již aktivní a budou vyžadovat stále více mazlení a vašich doteků

a péče. Nechejte je taky pod dozorem a běhat.

Zárověň úderem 6 týdne přichází další a mnohem větší oddychnutí a uvolnění pro vás, že všechno bude v pořádku.

Tento pocit vám poskytne první regulérní odčervení. Do této doby bylo silné začervení velkým strašákem.

V 6. týdnech kupte spot-on Stronghold pro koťata a dejte si skleničku vína 😊

SEDMÝ A OSMÝ TÝDEN

Koťátka by mělo vzhledem k jejich potřebám čekat další stěhování. Ideálně do nylonové ohrádky, která poskytuje

dost prostotu na spaní, hraní, hygienu a krmení. Do ohrádky je zavírejte, na odpočinek, případně aby se prohřála a pro jejich bezpečí vždy, když budete odcházet z domu a na noc.

Již není třeba stálý zdroj tepla, ale je dobré také vyhřívací dečku pouštět na noc, zvláště pokud máte chladněji.

V teplém bytě postačí místo u topení a dobrý měkký pelíšek kde se budou moci společně zachumlat.

V této době už by nemělo být není nutné kotě přikrmovat flaškou, nicméně většina z nich se velice ráda nechá nakrmit,

a proto jim mlékem z flašky můžeme stále přilepšovat, ale postupně je učíme přecházet

pouze na konzervu/kotěcí granule a vodu.

Koťátka jsou už naučená na záchodek a péče o jejich vyprazdňování vám definitivně odpadla.

Při vyklízení záchůdku sledujte, zda tam je „dostatek“ výměšků nebo se neukazuje nějaký problém(průjem, krev, atd.).

Pokud byla koťátka silně začervená, zopakujeme odčervení (použijte pastu Vitaminthe).

Po dokončení 8. týdne věku nechte koťátka co nejdřív naočkovat.

Očkování se u koťat musí provést dvakrát a to v rozmezí 3-4 týdnů od sebe.

Další očkování už bude probíhat pouze jednou ročně.

Doporučujeme si vyžádat u veterináře kvalitnější očkovací látky  a v průběhu života kočičky je neměnit.

Čip nechte kočičce vpravit při očkování. Nijak jí to nezatíží a vy budete mít jistotu, že ji chráníte. Nezapomeňte čip registrovat.

 

Koťátka mívají modrá očička poměrně dost dlouho a není to proto dobrý ukazatel v rámci odhadu jejich věku.

Většina jich ještě okolo 10 týdne, někdy i déle mají oči modré a nebo promodralé

                                                                             info@bezmaminky.cz, 722 388 338

bottom of page